Turneringar och resor
Att åka på turneringar brukar vara roligt och uppskattat bland spelarna. Det finns många turneringar runt om både i Stockholm och i Sverige att välja mellan. Tänk på att vara ute i god tid med anmälan, då många turneringar snabbt blir fullbokade. Anmälan öppnar vanligen ca ett halvår innan turneringen spelas.
Klubben står för kostnaden för en turnering per lag och säsong. Är ni fler än 20 spelare i laget står klubben för kostnaden för två lag, är ni fler än 30 spelare betalar klubben för tre lag.
Så här gör ni med anmälan och betalning:
Coachen eller lagföräldern anmäler laget till turneringen. Mejla alla betalningsuppgifter till kansliet för betalning av turneringen, om klubben ska betala.
Väljer laget att åka på fler turneringar står ni själva för kostnaden. Lagkassa och insamling av pengar är en uppgift för lagförälder eller kassör.
Klubben har grupprabatt på tågresor. Kansliet kan hjälpa till att boka tågresor om det är aktuellt.
Förslag på turneringar:
(OBS förändringar 2021/2022 pga Corona)
Försäsongen | Blackeberg Basket Cup |
Höstlovet | Södertälje Open |
Jullovet (nyår) | Lundaspelen, Stockholm Basketball Open (Solna/Sundbyberg), Nyköping basketcup |
Påsk | Scania Cup Södertälje, enbart inbjudningsturnering) |
April | Stadium Basketball Cup (Norrköping), Skövde Basketcup |
Maj | Eskilstuna Basket Cup, Basketfestivalen (Göteborg) |
Kristihimmelsfärdshelgen | Basketshop Open (Solna/Sundbyberg) |
Slutet maj/början juni | Lampe Challenge (Hammarby/södra Stockholm, öppen klass + inbjudningsklass) |